دوره‌های آموزشی گروه اقتصاد
هدف از برگزاری دوره علوم اقتصادي در مقاطع تحصیلی دکتری،کارشناسی ارشد و دوره فرعی اقتصاد (کارشناسی)، تربيت كارشناسانی است كه بتوانند با بهره‌گيري از دانش اقتصاد، مسائل و مشكلات پيچيده اقتصادی را در سطوح كلان و بخشی و نيز سازمان‌هاي بزرگ اقتصادي تجزيه و تحليل كرده‌ و راه‌حل‌ها و سياست‌های مؤثر و متناسب را ارائه نمايند.
Responsive Image

برنامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی

Responsive Image

درباره دوره

 فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي ارشد علوم اقتصادی قادر خواهند بود تا با بهره‌گيري كارآمد از دانش اقتصادي و با شناخت شرايط، محدوديت‌ها و مشكلات ساختاری اقتصاد ايران،‌ در يك نگرش سيستماتيك به پديده‌ها به تجزيه و تحليل معضلات سيستم‌های بزرگ و پيچيده اقتصادي بپردازند. از طرف ديگر اين دوره توانمندیهای لازم برای انجام تحقيقات و مطالعات راهگشا در راستای حل مسائل اقتصادی كشور در حوزه فعاليت‌های سازمانهای صنعتی،‌ دستگاه‌های اجرائی و مراكز برنامه‌ريزی و سياستگذاری را فراهم میکند.

هدف دوره

فارغ‌التحصيلان اين دوره با بهره‌گيري از تسلط بر دانش اقتصاد مدرن قادر خواهند بود:‌
 1. به عنوان مدير و كارشناس ارشد، در تنظيم سياستهای اقتصادی مشاركت نموده و براي مشكلات اقتصادی كشور در سطوح مختلف تصميم‌گيری، ارائه طريق نمايند.
 2. به عنوان محقق به پژوهش و كسب اطلاعات مورد نياز پرداخته و با تجزيه و تحليل آن نقش مؤثری در تصميم‌گيری سياستگذاران داشته باشند.
 3. به سازمان‌های اقتصادي و اجتماعي و مراكز تصميم‌گيري اقتصادي خدمات مشاوره‌اي و مطالعاتی ارائه كنند.
 4. به عنوان مدرس برای تدريس اين رشته در مؤسسات آموزشي خدمت نمايند.
 5. به عنوان كانديداي دوره دكتري صلاحيت پيدا نموده بتوانند براي كسب تخصص بيشتر احاطه كامل علمي در رشته‌ای از رشته‌های علوم اقتصادی ادامه تحصيل دهند.
Responsive Image

طول دوره

طول دوره کارشناسی ارشد علوم اقتصادی برابر با 2.5 سال (5 نیمسال تحصیلی) و تعداد کل واحدها 37 واحد (شامل 3 واحد جبرانی) است. دروس اصلی و پایه 16 واحد و دروس اختیاری هر گرایش 15 واحد است، 6 واحد درسی هم به پایان‌نامه اختصاص دارد. درصورت انتخاب دوره بدون پایان نامه دانشجو به جای آن دو درس اختیاری اخذ می‌کند.

گرایشهای تخصصی

رشته علوم اقتصادی دارای 2 گرایش اقتصاد نظری و اقتصاد انرژی است. ترتیب اخذ دروس اجباری و اختیاری در این دو گرایش به شرح زیر است:

ترم اول

ترم دوم و سوم

ترم چهارم

ترم پنجم

 • اخذ سه درس از دروس اصلی که عبارتند از : اقتصاد خرد (1)، اقتصاد سنجی (1) و اقتصادریاضی.
 • اخذ درس مبانی اقتصاد (درس جبرانی) برای دانشجويانی كه اين درس را در دوره كارشناسی نگذرانده‌اند، الزامی است.
اخذ سه درس از میان دروس اصلی و اختیاری گرایش و زمینه انتخابی دانشجو
 • اخذ دروس اختیاری باقیمانده
 • تعریف موضوع و اخذ واحد پایان نامه
 • دانشجویان با پایان‌نامه در شروع نیمسال پنجم از پیشنهاد پژوهشی (پروپوزال) دفاع می‌کنند و قبل از پایان ترم دفاع نهایی خود را انجام می‌دهند.
 • دانشجویان بدون پایان‌نامه به جای پایان نامه دو درس جایگزین اخذ می‌کنند.

دروس پایه و الزامی

اقتصاد ریاضی- اقتصاد خرد(1) - اقتصاد سنجی(1) - اقتصاد کلان(1) و مبانی اقتصاد (جبرانی)

دروس تخصصی گرایش اقتصاد نظری (زمینه نظری)

دروس الزامی گرایش

دروس اختیاری گرایش

اقتصادکلان (2)- اقتصادخرد(2)- یکی از سه درس (اقتصادسنجي كاربردي یا اقتصادسنجی (2) یا اقتصادسنجی مالی "اخذ دو درس اقتصادسنجی (2) 
اقتصاد مالی (1)- اقتصاد ايران- نظريه بازی- سازمانهای صنعتی- طراحی بازار- مهندسی مالی- تجارت بین الملل- اقتصاد اسلامی- بانكداری اسلامی-
اقتصاد توسعه-اقتصاد مالی (2) - اقتصاد بازارکار- اقتصاد بخش عمومی- نظریه قرارداد- اقتصاد بانکداری- اقتصاد سياسی - روش تحقیق.

دروس تخصصی گرایش اقتصاد نظری (زمینه مالی)

دروس الزامی گرایش

دروس اختیاری گرایش

اقتصادمالی (1) - اقتصادمالی (2) - یکی از دو درس اقتصادسنجی (2) یا اقتصادسنجی مالی (اخذ دو درس اقتصادسنجی 2 و اقتصادسنجی مالی ممکن نیست)
اقتصاد خرد (2) - مدیریت مالی پیشرفته- بانکداری اسلامی- سرمایه گذاری زمین و مسکن- سرمایه گذاری خطر پذیر- اقتصاد بانکداری- مهندسی مالی- اقتصادکلان (2)- ارزیابی و مدیریت ریسک- مباحث منتخب در مالی- اقتصادسنجی کاربردی- معاملات الگوریتمی- نهادهای مالی- افته های مالی- خرد ساختار بازار- مالی شرکتی کاربردی- روش تحقیق.

دروس تخصصی گرایش اقتصاد انرژی

دروس الزامی گرایش

دروس اختیاری گرایش

اقتصادمالی (1) - اقتصادمالی (2) - یکی از دو درس اقتصادسنجی (2) یا اقتصادسنجی مالی (اخذ دو درس اقتصادسنجی 2 و اقتصادسنجی مالی ممکن نیست)
اقتصاد خرد (2) - مدیریت مالی پیشرفته- بانکداری اسلامی- سرمایه گذاری زمین و مسکن- سرمایه گذاری خطر پذیر- اقتصاد بانکداری- مهندسی مالی- اقتصادکلان (2)- ارزیابی و مدیریت ریسک- مباحث منتخب در مالی- اقتصادسنجی کاربردی- معاملات الگوریتمی- نهادهای مالی- افته های مالی- خرد ساختار بازار- مالی شرکتی کاربردی- روش تحقیق.

پایان نامه

 1. در ابتدای نیمسال سوم دانشجو باید تصمیم خود را در مورد انتخاب دوره پژوهش محور (با پایان نامه) یا آموزش محور (بدون پایان نامه) به آموزش دانشکده اعلام کند.
 2. در پایان نیمسال سوم و قبل از شروع نیمسال چهارم دانشجوی با پایان نامه موضوع و استادراهنمای خود را در سامانه ثبت می‌نماید.
 3. در نیمسال چهارم درس پایان نامه اخذ می‌شود.
 4. انتظار می رود دروس اصلی و اختیاری در 4 ترم اول اخذ شود و دانشجو در نیمسال پنجم تحصیل فقط بر پیشبرد پایان‌نامه خود متمرکز شود.
 5. در ابتدای نیمسال پنجم دفاع از پروپوزال و تا پایان نیمسال پنجم دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد انجام می‌شود.

فرایند ثبت نام و انتخاب واحد از نیمسال دوم

 1. ثبت و ارسال درخواست صدور مجوز ثبت نام (به همراه لیست دروسی که قصد اخذ آن را دارید) در سامانه آموزش  edu.sharif.edu.
 2. بررسی درخواست شما توسط استاد راهنما و ثبت پیشنهادات استاد راهنما.
 3. مشاوره با استاد راهنما، در صورت نیاز.
 4. دریافت اجازه ثبت نام پس از صدور مجوز توسط استاد راهنما.

دوره فرعی اقتصاد (کارشناسی)

دوره فرعی اقتصاد

اقتصاد یک علم برای درک پیچیدگی های جامعه ی نوین است و از این دیدگاه امروزه آشنایی با پایه های آن ضروری به نظر می رسد. اقتصاد چگونگی انتخاب افراد با منابع محدود را تحلیل می کند و امکان انتخاب های بهتر را بررسی می نماید، انتخاب هایی در زمینه ی مصرف، کار و تولید در تمام حرفه ها و تمام صنایع.

اقتصاد روشی برای تفکر است و مهمترین دستاوردی که از مطالعه ی اقتصاد حاصل می شود ‌‌”فکر کردن مانند یک اقتصاددان” است، یعنی توانایی تشخیص عناصر اساسی یک مسئله و یافتن راه حل آن به روشی تحلیلی. این روش تفکر و تحلیل اقتصادی را می توان برای تعداد قابل توجهی از مسائل در زمینه های بسیار متنوعی به کار برد.

یک دوره فرعی اقتصاد در پیشرفت حرفه ای دانشجویان و درک بیشتر آنان از پیشرفت های دنیای امروز تأثیر بسیاری دارد و به دانشجویان کمک می کند که منطقی، عقلایی و دقیق فکر کنند.

بیشتر بدانید